Mater castrorum
Ekwita
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pon 13:54, 30 Maj 2005 Temat postu: Antyczne monety na Śląsku, Mazowszu i Podlasiu |
|
|
Znaleziska antycznych monet z terenów Śląska, Mazowsza i Podlasia są tematem nowego projektu badawczego, kierowanego przez prof. Aleksandra Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
"Ziemie polskie należą do tych obszarów Barbaricum, na którym rejestrujemy szczególną koncentrację znalezisk monet starożytnych. Niestety, stan ich opracowania, z wyłączeniem obszarów Pomorza i Małopolski, nie spełnia współczesnych standardów naukowych" - ocenia prof. Bursche.
Monety rzymskie są w Europie środkowej i północnej najliczniejszą kategorią tzw. importów rzymskich, czyli przedmiotów wytworzonych w starożytności na terenie Cesarstwa Rzymskiego, które w wyniku różnorodnych kontaktów wydostały się poza granice państwa rzymskiego.
Numizmaty te odgrywają podstawową rolę w badaniach dotyczących charakteru, skali i zasięgu oddziaływań cywilizacji śródziemnomorskiej na ludy barbarzyńskie.
Celem projektu, realizowanego we współpracy z Uniwersytetem J. W. Goethego we Frankfurcie nad Menem, jest zgromadzenie i usystematyzowanie informacji o znaleziskach monet starożytnych ze Śląska, Mazowsza i Podlasia, a także stworzenie komputerowej bazy danych oraz zestawienie aktualnych i zgodnych z obowiązującymi standardami ich inwentarzy. We Frankfurcie istnieje od 50 lat centrum koordynujące program rejestracji znalezisk monet antycznych w różnych krajach Europy.
Nowy projekt obejmuje weryfikację odkryć, kwerendę kolekcji muzealnych, archiwów i literatury, zestawienie zintegrowanej bazy danych oraz opracowanie inwentarzy regionalnych w języku niemieckim. Dane o znaleziskach monet zostaną włączone do centralnego banku we Frankfurcie gromadzącego źródła z poszczególnych krajów biorących udział w projekcie, nie tylko z Niemiec ale także z Węgier, Austrii, Holandii, Słowenii, Luksemburga, Włoch, Chorwacji, Szwajcarii.
"Znaleziska z Polski cieszą się ogromnym zainteresowaniem badaczy z Europy Zachodniej. Dołączenie do frankfurckiej bazy obfitego, stosunkowo dobrze poznanego materiału numizmatycznego ze Śląska, Mazowsza i Podlasia stworzy możliwość jego udostępnienia nauce światowej, a także pozwoli na wykorzystanie centralnego banku danych badaczom polskim" - mówi prof. Bursche.
Jego zdaniem, umożliwi to badanie kontaktów świata antycznego z ludnością spoza granic Cesarstwa Rzymskiego, zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i politycznym, oraz analizowanie znaczenia oddziaływań cywilizacji śródziemnomorskiej na mieszkańców ziem polskich w starożytności.
[źródło: PAP - Nauka w Polsce (Andrzej Markert), [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|