Forum ...::: IMPERIUM  ROMANUM :::... Strona Główna ...::: IMPERIUM ROMANUM :::...
Forum poświęcone Cesarstwu Rzymskiemu i nie tylko. Moribus antiquis stat res Romana virisque.
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Augustów z epoki kamienia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::: IMPERIUM ROMANUM :::... Strona Główna -> Archeologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mater castrorum
Ekwita



Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 18:24, 29 Paź 2006    Temat postu: Augustów z epoki kamienia

W miejscu, gdzie wkrótce powstanie obwodnica Augustowa, archeolodzy natrafili na ślady osadnicze od schyłku epoki lodowcowej aż po XVI wiek. "Prace na stanowiskach w samym Augustowie oraz w pobliskich wsiach Szczeberka i Mazurki wciąż trwają" - mówi kierujący badaniami Jerzy Siemaszko, archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Ekipa wciąż natrafia na kolejne warstwy zabytków. Badacze przypuszczają, że dla dawnych osadników okolice Augustowa były szczególnie atrakcyjne.

ZABYTKI Z PALEOLITU

Stanowisko w niewielkiej wsi Szczeberka to kompleks kilkudziesięciu obozowisk funkcjonujących począwszy od epoki kamienia. „Pierwszych przybyłych tu mieszkańców zaliczamy do paleolitycznych kultur z liściakami, lyngbijskiej, ahrensburskiej i świderskiej oraz do mezolitycznych – kultury kundajskiej i niemeńskiej. Pozostawili oni po sobie bardzo dużo zabytków krzemiennych, w tym charakterystyczne groty strzał” - wyjaśnia Siemaszko.

Zaznacza, że to dopiero początek pasjonującej historii. "W końcu epoki kamienia pojawili się przedstawiciele kultury ceramiki sznurowej. Następne ślady należą do średniowiecznych Jaćwingów i dalej mieszkańców późnego średniowiecza aż do XVI wieku" – wymienia kierownik badań.

TŁOK NA WZGÓRZU

Archeolog zapewnia, że jego zespół stara się jak najdokładniej przebadać stanowisko, m.in. przesiewając na sitach wydobywaną ziemię. Tłumaczy jednak, że poznanie przeszłości jest trudne z uwagi na zagęszczenie obozowisk.

"Musiało to być niezwykle atrakcyjne miejsce. Stanowiska położone są na wyniesieniu, pomiędzy dwoma jeziorami (dziś torfowiskami), które dawały dostęp do zwierzyny i roślinności" – opisuje Siemaszko. Zdaniem badacza właśnie tym można tłumaczyć umiejscowienie obozowisk na jednym obszarze.

We wsi Mazurki natrafiono na ślady obozowisk z epoki kamienia. Znaleziono też interesujące obiekty z okresu wczesnośredniowiecznej Jaćwieży.

Według Siemaszki, równie ciekawe efekty przyniosły badania stanowiska w Augustowie. U podnóża tzw. Łysej Góry archeolodzy natrafili na kolejne ślady z epoki kamienia.

„W ziemi widać zarys dwóch obiektów, jam o regularnych kształtach z przedsionkiem utrudniającym dostęp zimnego powietrza. Wydaje się, że są to pozostałości konstrukcji półziemianek. Nieliczne zabytki krzemienne znalezione w tym miejscu wskazują, że prawdopodobnie mamy do czynienia z obozowiskiem paleolitycznym” – wnioskuje Siemaszko.

ZDĄŻYĆ PRZED OBWODNICĄ

Wykopaliska potrwają do końca października. Badacze liczą na kolejne rewelacje. Prace będą kontynuowane wiosną, archeolodzy zamierzają przebadać jeszcze dwa stanowiska położone w Puszczy Augustowskiej na trasie projektowanej obwodnicy.


[źródło: PAP - Nauka w Polsce (Adam Lisiecki), [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::: IMPERIUM ROMANUM :::... Strona Główna -> Archeologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin