Mater castrorum
Ekwita
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Wto 17:34, 07 Cze 2005 Temat postu: Etruska "autostrada" łączyła oba wybrzeża Italii |
|
|
Fragment wielkiego szlaku komunikacyjnego odsłonili włoscy archeolodzy pracujący w pobliżu toskańskiego miasta Lucca.
Odnaleziony odcinek drogi jest największym z dotychczas odkrytych etruskich zabytków tego typu - informuje serwis internetowy "Discovery News".
Na ślady kamiennej nawierzchni starożytnej drogi archeolodzy natrafili w miejscowości Capannori leżącej w pobliżu Lukki. Wykopaliska prowadzone przez zespół badaczy działających pod kierownictwem Michelangelo Zecchiniego doprowadziły do odsłonięcia 200-metrowego odcinka etruskiej drogi. Rozmiary odkrytego traktu lokują go pośród największych z dotychczas odkrytych na terenie starożytnej Etrurii.
"Wszystko zaczęło się od odnalezienia czterech dużych głazów. Uznałem, że na równinie aluwialnej nie mogły się znaleźć przez przypadek. W wykopie sondażowym natrafiliśmy na dużą drogę z wciąż widocznymi koleinami, które pozostawiły rydwany sprzed 2,5 tys. lat" - powiedział Michelangelo Zecchini.
Zdaniem odkrywcy orientacja odsłoniętego odcinka drogi może wskazywać na przebieg całej drogi. 2,5 tys. lat temu trakt ten prawdopodobnie łączył Pizę, leżącą na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego z adriatyckim portem Spina.
Droga pochodzi z końca VI w. p.n.e., a więc powstała u schyłku okresu największej potęgi Etrurii, która obejmowała swoim władaniem większość Italii. Trakt szeroki na 7 m stanowił zapewne ważną trasę komunikacyjną, o której wspomina jeden z greckich geografów z IV w. p.n.e.
Droga zachowała się w doskonałym stanie głównie dzięki temu, że przez wieki znajdowała się na dnie jeziora. Wody jeziora, które powstało w wyniku wielkiej powodzi w VI w. p.n.e., ustąpiły dopiero pod koniec XIX w.
Mity etruskie łączyły obecność jeziora z zatopionym miastem Sextum. Archeolodzy odnaleźli ślady osadnictwa wzdłuż odsłoniętego fragmentu drogi, jednak na pewno nie są to pozostałości legendarnego miasta. Fragmenty starożytnych zabudowań pochodzą z późniejszego okresu i są to prawdopodobnie pozostałości rzymskich farm.
Włoscy archeolodzy mają nadzieję, że w trakcie kilku najbliższych sezonów wykopaliskowych uda im się odnaleźć i odkopać kolejnych 15 km starożytnej drogi. Starożytny szlak leży tuż obok współczesnej autostrady. Przez Capannori przebiega obecnie autostrada A11 łącząca Florencję z wybrzeżem Morza Liguryjskiego.
[źródło - Piramidion. Internetowy Serwis Archeologiczny]
Post został pochwalony 0 razy
|
|