Mater castrorum
Ekwita
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Nie 20:05, 19 Cze 2005 Temat postu: Odnaleziona część skarbu średzkiego trafiła do Wrocławia |
|
|
Złoty orzełek, pierścień, moneta oraz kwiaton z korony - fragmenty słynnego skarbu średzkiego, odnalezione w kwietniu przez olsztyńskich policjantów, zostały 16 czerwca przekazane przez Ministerstwo Kultury do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie przechowywana jest największa część znaleziska ze Środy Śląskiej.
SKARB KOMPLETOWANY ETAPAMI
Nowe elementy skarbu olsztyńscy funkcjonariusze odzyskali w kwietniu tego roku, kiedy dwaj mieszkańcy Torunia próbowali je sprzedać w Olsztynie.
Najnowsze znaleziska to już czwarty etap kompletowania skarbu ze Środy Śląskiej. Pierwsze elementy skarbu odkryto w 1985 r., kolejne odnaleziono w latach 1988 i 1998.
Tzw. Pierwszy Skarb (m.in. srebrne monety) odnaleziony został w 1985 r., podczas prac budowlanych w Środzie Śląskiej. W 1988 r. odkryto złote floreny i dukaty, a także srebrne grosze praskie, część złotej korony i złotą ozdobną taśmę.
Niestety, wiadomość o znalezieniu tej części skarbu dotarła do służb odpowiedzialnych za ochronę zabytków dopiero wówczas, gdy miejscowa ludność przekopała wzdłuż i wszerz miejsce jego odnalezienia. Udało się wtedy odzyskać tylko część przedmiotów. Tzw. Trzeci Skarb - złotego orzełka pochodzącego z korony i 91 srebrnych groszy - odkupiono w 1998 r. od prywatnego właściciela dla Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.
BEZCENNY SKARB TYSIĄCLECIA
Skarb ze Środy Śląskiej określany jest często mianem "Skarbu Tysiąclecia". Ze względu na swój charakter znalezisko uznane zostało przez wielu ekspertów za jedno z największych odkryć archeologicznych XX wieku. Wyceniane jest na ponad 50 mln dolarów.
Po analizie znalezisk historycy ustalili, że wszystkie one pochodzą z tego samego źródła i zostały ukryte w ziemi w średniowieczu.
Pochodzenie skarbu nie zostało do dziś ostatecznie ustalone. Jedna z teorii mówi, że skarb jest zastawem za pożyczkę udzieloną któremuś z możnowładców przez średzkiego kupca. Analiza technik złotniczych wykazuje, że przedmioty wchodzące w skład skarbu powstały prawdopodobnie w pierwszych dziesięcioleciach XIV wieku, w manufakturach sycylijskich lub hiszpańskich.
Skarb średzki znajduje się w Muzeum Narodowym i Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu, a także w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
Skarb wciąż nie jest kompletny. Kustosze muzeów liczą na to, że odnajdą się jego następne elementy.
[źródło: PAP - Nauka w Polsce (Agata Szwedowicz), [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|