Mater castrorum
Ekwita
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pią 17:52, 10 Cze 2005 Temat postu: Polscy archeolodzy badają libańskie wioski |
|
|
Polacy przygotowują się do kolejnego etapu prac wykopaliskowych na terenie dwóch chrześcijańskich wiosek w Libanie. Dokonali już tam słynnych odkryć - starożytnej świątyni i rzymskiej uliczki. "Zamierzamy teraz dowiedzieć się czegoś więcej o tamtejszej ludności" - zapowiada antropolog, prof. Karol Piasecki z Instytutu Archeologii UW
Prof. Piasecki na Bliskim Wschodzie prowadził już badania antropologiczne w Egipcie w Naqlun i w Aleksandrii, w Palmyrze w Syrii. W kraju bierze udział w poszukiwaniach grobu Kopernika we Fromborku. Do libańskiej ekspedycji archeologicznej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, którą kieruje dr Tomasz Waliszewski, przyłączy się na początku września.
DWIE CHRZEŚCIJAŃSKIE OSADY
Polacy prowadzą badania w dwóch chrześcijańskich wioskach z okresu między I w. n.e. a X w. n.e., odsłoniętej przez nich dwa lata temu górskiej osadzie Schhim położonej 80 km na południe od Bejrutu oraz położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego Jiye.
W Schhim, jednej z lepiej zachowanych późnoantycznych osad w Libanie, Polacy odsłonili już ślady osadnictwa z czasów rzymskich i bizantyjskich, ruiny wspaniałej bazyliki z przepięknymi mozaikami oraz pochówki chrześcijańskie. Kolejna, chrześcijańska nekropola, niestety bardzo zniszczona, znajduje się w Jiye.
"Obie wioski, jak sądzą archeologowie, liczące najprawdopodobniej po kilkuset mieszkańców, prawdopodobnie prowadziły między sobą wymianę handlową" - tłumaczy prof. Piasecki.
"O ludziach tych wiemy na razie tyle, że zajmowali się głównie uprawą oliwek (odkryto liczne tłocznie oliwy) i winorośli oraz handlem. Z wyglądu przypominali współczesnych mieszkańców Libanu. Tereny te, pomimo licznych wojen, nie były raczej miejscem masowych migracji ludności, dlatego ich dzisiejsi mieszkańcy to autochtoni" - dodaje.
CODZIENNE ŻYCIE ZWYKŁYCH LUDZI
Polski antropolog przebada pochówki z Schhim i Jiye.
"Otwiera się przed nami rzadka okazja zbadania w ten sposób życia lokalnej społeczności, zwykłych ludzi - mieszkańców niewielkich wiosek. Będziemy badać stanowiska, które z pozoru nie są szczególnie ważne, gdyż nie ma tam wielkich świątyń. Lecz najważniejsze zadanie badaczy pradziejów to ustalenie, jak wyglądało codzienne życie zwykłych ludzi, jak wyglądali, na co chorowali..." - mówi prof. Piasecki.
[źródło: PAP - Nauka w Polsce (Joanna Poros), [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|