Mater castrorum
Ekwita
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pią 12:41, 01 Lip 2005 Temat postu: Ślad pasterzy sprzed 9 tys. lat |
|
|
Obozowiska najstarszej ludności pasterskiej sprzed 9-7 tys. lat odkryła na Pustyni Zachodniej w Egipcie międzynarodowa Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna pod kierownictwem prof. Romualda Schilda z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
"Od końca lutego do połowy marca pracowaliśmy na nowym stanowisku Berget el Shaeb, gdzie znajdują się liczne ślady osadnictwa z wczesnego i środkowego neolitu. Są to pozostałości najstarszych kultur pasterskich - obozowiska hodowców bydła, które nieco wcześniej zostało udomowione w dolinie Nilu. Pasterze obozujący na wydmach pozostawili po sobie ślady ognisk, kości zwierząt, liczne wyroby krzemienne, ceramikę. Znaleźliśmy też dawne studnie - doły 2-metrowej głębokości" - relacjonuje prof. Schild.
Około 9 tys. lat temu we wschodniej Saharze, której częścią jest dzisiejsza Pustynia Zachodnia w Egipcie, panował bardziej wilgotny klimat. Padały deszcze i tworzyły się okresowe rozlewiska, przy których skupiało się sezonowe osadnictwo. Było to środowisko półpustynne i sawannowe. Ówcześni pasterze trudnili się także myślistwem polując na zwierzęta przychodzące do wodopoju - o czym świadczy nagromadzenie kości.
"Kontynuowaliśmy także badania w rejonie Gebel Nabta i Gebel Playa, gdzie wcześniejsze prace ekspedycji przyniosły odkrycie najstarszych obiektów megalitycznych Afryki - kamiennych grobowców pod kurhanami, alei wytyczonych z wielkich głazów, kamiennych kręgów. W tym roku odkryliśmy kamieniołom z którego 9 tys. lat temu wydobywano wapienne płyty na stele i inne obiekty megalityczne. Wiemy już, skąd budowniczowie megalitów brali materiał" - zwraca uwagę prof. Schild.
[źródło: PAP - Nauka w Polsce (Andrzej Markert), [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|